سیستم های ناوبری اینرسی
سیستم های ناوبری اینرسی

سیستم های ناوبری اینرسی (INS)

سیستم ناوبری اینرسی (Inertial navigation systems) یک سیستم آفلاین برای ناوبری است که قادر به محاسبه موقعیت مکانی می باشد. یک سیستم INS حداقل از سه ژیروسکوپ و سه شتاب سنج تشکیل شده است که به کمک این سنسور ها می تواند یک معادله دینامیکی برای ناوبری بدست آورد. این معادله می تواند در هر لحظه موقعیت مکانی ( عرض و طول جغرافیایی) دستگاه را محاسبه کند. مفهوم اساسی نهفته در پشت یک سیستم INS، اندازه گیری تغییرات حرکت نسبی (از طریق اندازه گیری شتاب) برای پیش بینی مکان فعلی دستگاه با استفاده از قوانین مرجع اینرسی در طول زمان است. در واقع قلب یک سیستم INS، واحد اندازه گیری اینرسی (IMU) آن است. این مکانیزم از سه ژیروس متعامد و سه شتاب سنج متعامد تشکیل شده است.

یکی از مهمترین مزایای یک سیستم INS، آفلاین بودن آن است. این موضوع در برخی از کاربرد های حساس نظیر مسائل نظامی اهمین فوق العاده ای دارد. در واقع سیستم INS بر خلاف سیستم GPS، نیاز به اتصال به ماهواره برای موقعیت یابی ندارد و همین موضوع امینت بالای این سیستم را تضمین می کند.

سیستم موقعیت یاب INS شرکت آریا الکترونیک با دقت بالا و قابلیت ارسال داده تا فاصله 1 کیلومتر برای بار اول در سال 1397 طراحی و ساخته شد. این سیستم با دقت بالایی مقادیر سنسور های ژیرسکوپ و شتاب را در سه محور استخراج نموده و معادلات مکان را تشکیل می دهد. با افزوده شدن سنسور فشار سنج به سیستم INS آریا الکترونیک، این سیستم قابلیت محاسبه ارتفاع را نیز پیدا کرد. هم اکنون دستگاه INS شرکت آریا الکترونیک با قابلیت محاسبه مکان دستگاه در دستگاه فضای سه بعدی، توانایی مکان یابی آفلاین را دارد

درباره‌ی hasani

hasani

همچنین ببینید

انتقال اطلاعات از طریق خطوط برق

انتقال اطلاعات از طریق خطوط برق (PLC) از سال­ ها قبل در سطح فشار قوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *